שמירת הטבע בסביבה המדברית
 
הסביבה המדברית מתאפינת ביובש קיצוני וצומח דל מאד, המותאם היטב לתנאים האקלימיים. מחשופי הסלעים מציגים מגוון רחב של ערכי נוף, מקטנים - כמו חלוקי נחל שמהם כאלה שהתעגלותם במים היתה לפני כחמש מאות מליוני שנים (!), שברי אבן בגוונים שונים, מאובנים רבים המספרים את תולדות האזור - וגדולים יותר שהם דיונות חול, ערוצי נחל קדומים ובני ימינו. העדר צמחיה מגלה את שלל צבעי הסלעים מאדום ושחור שהם סלעי היסוד,עבור באבני החול,שנוצרו במדבר במשך מאות אלפי ואף מליוני שנים, ואשר הרכב המינרלים בהם צובע אותו בצבעים מדהימים. גם פעילות המים והרוח בעיצוב הסלעים והמדרונות יצר כאן עמודים ופטריות אבן - כולם יצירות הטבע.

בעלי החיים במדבר אינם רבים, אך דווקא משום כך הם יקרים לנו יותר - יונקים, כמו שועלים וזאבים, צבאים ויעלים וכן זוחלים, מהם נדירים כמו חרדון הצב ההדור והחרדון הצב המצוי, שרק לאחרונה הוקצתה לו חלקה שמורה בקרבת העיר. לא פחות חשובים העופות היציבים והחורפים או חולפים בשמינו בעונות הנדידה, כולם זכאים להגנה מפני ציד ופגיעה. 


 
צילומים: י. דפני

טבע המדבר חשוף ורגיש להפרעות כמו סימני ועקבות של כלי רכב, נבירה וחפירה על ידי חיות ואדם. אשפה וגרוטאות למיניהם המושלכים בצידי הדרך מזהמים את הסביבה ובולטים שבעתיים בשל הדר צמחיה. נוספים על אלה עקבות פעולות פיתוח שהסתיימו ב"צלקות" קשות לסביבה.אם לא די בפיסול המדברי שקניוני אילת וסביבתה משופעים בהם, יש גם "פיסול" מסוג אחר (האם פיסול ופסולת באו מאותו שורש? תמהני)  לדוגמה - בעת חפירה לחציבת חומר ואדי לבנייה חסו המפעילים על עץ שיטה יפה, והציבו אותו על עמוד - מצבה של עצמו (תמונה)צילומים: מ. חן, י. דפני

חולות סמר
חולות הערבה ידועים בשל הצמחים הייחודיים הגדלים בהם והמגוון של בעלי החיים המסתתרים ביום בתוך מחילות בחול, ויוצאים בלילה לפעילותם. חוליות (דיונות) סמר הם השארית האחרונה של בית גדול עשיר זה, ועליו עלה הכורת - הכורה את החול לצרכי בנייה.כך משעבדים את ערכי הטבע שנועדו לנו ולדורות שיבואו אחרינו בשל אילוצי השעה, איום שחופן שקלים היה יכול להסיר מעלינו. 
הפגנות ומחאות לא הועילו, והממשלה לא ויתרה. החברה להגנת הטבע יצאה למאבק על הצלת החולות, בתמיכה של כל הארגונים הירוקים.

    
הפגנה נגד

עמק ססגון
לאחרונה סערו הרוחות בשל הכוונה לבנות בית מלון וקומפלקס תיירותי בעמק ססגון, שוליה המזרחיים של בקעת תמנע. אותם גורמים שנרדמו בשמירה בעת שהוצגו התכניות לפני כעשור נדהמו למראה התכניות הבומבסטיות, שמאיימות לפגוע באחת מהפינות היפות של הבקעה, הר פסגות אבני החול האדומות - נוף ייחודי לכל הדיעות. ההתנגדויות וההפגנות הוציאו למקום הרבה שוחרי טבע. הוצעו הצעות נגדיות להקים את המלון מחוץ לבקעה אך המילה האחרונה טרם נאמרה.  

הר ססגון - צילום פנורמי  -  צילם: י. דפני

נדידת הציפורים
נדידת העופות דרך הערבה ואילת, המתרחשת מדי שנה באביב היא תופעת טבע שזכתה לפרסום עולמי. מאות תיירים וחובבי ציפורים מכל רחבי תבל ומהארץ מגיעים בעונה זו לאילת. עצי הערבה וצמחיית המדבר מהווים תחנת הצטיידות לעופות בדרכם הארוכה מאפריקה לאירופה וצפון אסיה. הגנת הציפורים היא חלק ממאמצי שמירת הטבע בערבה.עופות נודדים - חנקן נובי וחרטומית בינונית   צילום: י.דפני

עמותת הסביבה - ים ומדבר משלבת ידיים עם המועצה האזורית, רשות הטבע והגנים ויתר הארגונים הירוקים לשם מניעת פגיעה בטבע. משתתפת בפעולות ניקוי ושימור טבע ובהפגנות למען שימור הנוף המדברי, למעננו למען הדורות הבאים.