האם אילת עיר יפה ??

אין חולק על כך שמיקומה של העיר - נופה היבשתי והים המציץ מכל פינה בעיר הם יפים ואין בהם מתום. לעתים נדמה כי התווית - שאימצה לה עיריית אילת - "אילת יופי של עיר" הוא משאלת לב, רצון טוב להצדיק את המותג. 
אך לא די ברצון טוב. לכלוך ועזובה כפי שניתן לראותה בכמה משכונות העיר מקלקלים את השורה. לכך דרושים אזרחים משתפי פעולה, מערכת תקנות ומגבלות, ועל הכל - רשות מקומית המפעילה את החוק ותקנותיו כנגד הסוררים. אנו בעמותת הסביבה - מדבר וים מנסים להגביר מודעות לנושא הסביבה העירונית. בדף זה תמצאו שורה של מצגות הממחישות סוגיה זו.

המצגת הראשונה היא משנת 2007. ניכרות בה היופי המקשט את העיר מעבריה השונים, ולתוך היופי הזה, תמצית יפעת הטבע ושילוב עם כוונתיהם הטובות של האדריכלים, משתרבבות תמונות פחות יפות, וכולן מעשי ידי אדם - המלכלך המצוי. 
אולם לא האזרח נושא בכל האשמה. הרשות המקומית, שברשותה חוקים ותקנות לרוב, מהססת לאכוף אותם על המלכלכים ואלה יוצאים וחצי תאוותם הנלוזה בידיהם. ומי סובל? האזרח  שומר החוק, הנושא בעול מיסי העירייה ושוקד על מילוי כל תג בחוקיה, הזוכה לראות את הלכלוך החוגג בסובב העירוני ובטבע המקיף אותו ועיניו כלות. מורי חן, עיתונאי וצלם, ובנוסף חובב טבע ואיש סביבה מובהק, מתעד מזה שנים את היופי יחד עם הביאוס המצטלם היטב, ומציג את הניגוד המשווע שבין היופי הטבעי והכיעור שבזיהומו.  

אל המצגת הראשונה "אילת בידינו"

המצגת השנייה מאותה שנה מתרכזת באחד מנפלאות הטבע החוגג באזורנו - הפלמינגו הורוד, עוף שמגיע אלינו מקדמת אסיה - תורכיה ואיראן - והתבסס בבריכות לאידוי המלח שמצפון לאילת. הבריכות המצטיינות במליחות הגבוהה בהרבה מזו של מי הים, מכילות סרטנים זעירים מהסוג סרטנית המלחות המהווה מזונו העיקרי של הפלמינגו. משהות עונתית עברו הפלמינגו לקביעות. הם מצויים באילת כל עונות השנה, וחלקם עוזבים בעונת הרבייה לבנות קינים בארצות מוצאם. מראה העופות הנהדרים האלה הוא משובב נפש. אלא מה? - המלכלך המצוי הגיע גם לכן ולכלוך מתגלה בכל אחד מהצילומים המרהיבים שצילם מורי. אולי לא היינו שמים לב - שהרי כבר התרגלנו להרים את מבטנו לבל נראה את כל המיאוס והביאוס המציץ מכל פינה בסביבתנו - אבל מורי טרח והבליט את הלכלוך, כשכותרת המצגת היא "ארץ נהדרת". לזכותו של המלכלך -שחטאו ברור ומוכח - שגם הרוח לא עושה לנו כאן הנחה. היא מביאה לבריכות אריזות של שקיות מהמטמנות הלא-רחוקות מכאן ואולי אף מירדן, אבל עלינו האחריות. 
 

המצגת "ארץ נהדרת"

נסכם כתבה זו בתמונה שבכותרת הכתבה ובתוספת החיונית "אילת, יופי של עיר", אבל "זה בידיים שלנו".