ספרי אזור אילת

כמה מחברי עמותת הסביבה ים ומדבר דאגו להוציא לאור ספרים המספרים את תולדותיהם ואורחות החיים של נופי המדבר והים. להלן נביא כמה מהם ונעקוב גם בעתיד אחרי ספרי טבע ונוף שיופיעו בכתובים.

הספר ששים שנה לאילת*, שכתב וערך שמוליק תגר שמוקדש למלאת 60 שנה לאילת

*הספר נמכר במוזיאון ההיסטורי העירוני בצומת
 התיירות באילת, מחירו 30 שקלים.

אילת חגגה שישים שנה; בספר אוסף צילומים אלבומי, הבא לנסות ולתאר בצנעה נקודות בהתפתחותה של העיר. קשה לשרטט את מהלך ההיסטוריה בצילומים בלבד ולשם כך הוספנו סרגל זמן בפתחו של כל פרק ובו למעשה מופיעים רוב האירועים.

אילת הנה העיר היחידה במדינת ישראל בעלת גבול עם שתי מדינות ערביות, היחידה עם נמל ימי גדול ושדה תעופה בינלאומי, אילת מצטיירת לתושבי המדינה כעיר בינלאומית – כפי שחזה אותה דוד בן גוריון בשנות הארבעים; כגשר בין אסיה, אירופה ואפריקה ואם נביט אחורה גם בתקופת מלכי ישראל; שלמה, יהושפט, יותם ויהורם.ניסיתי לצקת מעט טעם לתולדותיה של אילת, העיר היושבת בקצה המדבר, על חופו של מפרץ אילת התכול, לתת לה ליום הולדתה אלבום זה שלא נגרעו ממנו הנופים הסובבים אותה, ולומר לה: בת שישים שנה ואת עוד יפה אצלי אילת.

שמוליק תגר אוצר מוזיאון "אילת עירי"

ספריו של יעקב דפני (לחצו על התמונות הקטנות כדי להגיע לאתר המתאר אותם)

הוצאת "יעלה" שבמסגרתה יצאו לאור שלושה מספריי האחרונים, "שוניות האלמוגים של אילת", "הרי אילת" ו"מפרץ אילת מים סוף ועד סופו.." מתכוונת להוציא לאור בעתיד עוד כמה ספרים על טבע האזור - אילת והערבה - שאין גבול לפוטנציאל שלו. הצירוף של נופי מדבר וים, טבע נטו, על נופי הסלעים ושפע המאובנים שבהם, הצומח הייחודי, שעושה ככל יכולתו להתקיים בסביבה הצחיחה, ועל הכל - הים, המלא יצורים מוזרים שרק בודדים יודעים ומכירים... צפויים ספרים נוספים בעתיד. הספרים נמכרים במוזיאון העירוני באילת.
                                                                     יעקב דפני


ספריהם של מוקי שפיגל וטוני מלמקוויסט

משמאל: מדריך לדגי אילת שכתב מוקי שפיגל, חוקר בכיר בחקלאות ימית , ויצא לאור בשנת 1993 בהוצאת החברה להגנת הטבע, ובאנגלית על ידי הוצאת "ים" (1997) הוא מדריך הדגים הראשון לדגי האלמוגים של אילת. יותר מעודכנת (1999) היא הדפדפת שהוציא לאור טוני מלמקוויסט - צולל, צלם וצייר מחונן. בדפדפת ציורים של 250 מיני דגים חסרי חוליות ויונקים ימיים של ים סוף וימים אחרים. את הספרים ניתן למצוא בחנויות הספרים בעיר ובמצפה התת-ימי .


ספרו של נועם הראל

ספרו של נועם הראל "המדבר מדבר" שיצא לאור ב-2007 הוא ספר צילומים שיחודי בו הוא המגוון של הצבעים והצורות המתחלפות מסוג סלע אחד למשנהו, בצירוף מים ושמיים ומזווית ראייה אחת לאחרת. הספר נמכר במוזיאון העירוני של אילת


ספרו של עזרא כהן

הספר 'לא סתם חושות' הינו סיפורן של בקתות 'אום-רשרש'. הבקתות שניצבו בפינת המפרץ עוד בטרם הקמתה של אילת מתארות את העלילות שהתרחשו כאן לעיניהן במרוצת המאה העשרים. סיפורן מרחיב את אופקנו אודות המאבקים בין אימפריות הענק התורכית והבריטית על השליטה באזור זה, על קביעת גבול טאבה-רפיח, ועל נסיונות הההתיישבות של התנועה הציונית בפינה נידחת זו בתקופת המנדט.

בקתות אלו שהיו עדות להנפת 'דגל הדיו' במבצע עובדה ומתוכן צמחה אילת החדשה, נועדו להריסה ורק הודות למאבקם של בודדים שרדה אחת מהן אשר סביבה שוקם האתר הלאומי 'אום-רשרש'. הספר שיצא לאור בשנת 2007 נמכר בחנויות הספרים, במוזיאון העירוני באילת ודרך אתר המחבר בנושא המדבר
(www.lamidbar.com).