על נפט גולמי ולגונה מסריחה
ואל תגידו שזה לא מטריד את מנוחתכם !
נושא הנחת קו צינור נפט גולמי למפרץ אילת עלתה כבר מספר פעמים בפורומים בינלאומיים – בזמנו נעשה ניסיון ע"י המלך חוסיין להניח קו נפט למפרץ אילת – הועדה האמריקאית לאיכות הסביבה של הקונגרס שיגרה התנגדות כי את העבודה להנחת הצינור היתה צריכה לעשות חברה אמריקאית, הנושא נפל רק בגלל לחץ אמריקאי, הכנסת צינור חדש לעקבה ובניית מסוף למיכליות ענק יעלה פעם נוספת את רמת הסכנה לזיהום המפרץ, הרי מדובר בכמויות ענק של דלק גלמי וכולנו יודעים כיצד המפרץ הסגור הזה מגיב לזיהומים. אין התנגדות? כולם שותקים? איפוא המדענים שנלחמו בכלובי הדגים? איפוא כל החוקרים ששיגרו הודעות לעיתונות? ומה עם התכנית הבינלאומית לניטור של מפרץ אילת שעדיין מתבצעת בכסף אירופאי ואמריקאי – איפוא החוקרים שעוסקים בזה?
זה צינור ענק והוא יהיה כלכלי רק אם ניתן לשנע ממנו דלק למיכליות שיביאו אותו לאירופה דרך התעלה – חשבו על כך - מאות מכולות ענק באמבטיה קטנה ושמה מפרץ אילת....
שמוליק תגר (מזכיר עמותת הסביבה, ים ומדבר) - מרץ 2013
לגונת השלום לרחצה – מחדל ופתרון מעבר לפינה

כתב ד"ר יעקב דפני

מזה כמה שנים אני מבקר לעתים בלגונה המזרחית, הנקראת משום מה "לגונת השלום". הרושם המצטבר הוא שהמקום עזוב, המים מסריחים, ובוצה שחורה ממלאת את קרקעיתה. כמוני חושבים רוב תושבי אילת, שרק בודדים פוקדים אותה, ולרוב לא לשם רחצה בים. עם הקמת מפעלי ומיזמים עתירי מליונים בסביבתה היה צפוי שבעיה כה טריביאלית כמו שיפור תנאי הסביבה בלגונה והנגשתה לציבור הצמא לחופי רחצה נוחים ובטוחים תיפתר עד מהרה. מעברו השני של הגבול, נעשה פיתוח מואץ ובתכנון מוקפד נחפרה מערכת לגונות הגדולה פי עשר ויותר מזו שלנו. תמהתי מה יודעים האחרים שאנו איננו יודעים. מסתבר שהסוד הוא בהשקעת משאבים. בעקבה שואבים את המים לנקודה גבוהה המרוחקת מהים, ומשם נותנים למים לזרום חופשית אל הים, דרך מערכת של מפלים ולגונות בגבהים השונים.   על המצב החמור עמדה כבר מנהלת חפח"א דקלה מור בבלוג שלה שנצטט להלן:
http://efdc-eilat.blogspot.co.il/2010_03_01_archive.html
ממקורות אחרים למדתי שהתכניות לשיפור המצב ממתינות לבית המשפט שיקבע מי אשם ואם כן מי ישלם למי על המחדל הזה. ואני חושב, שהשנים המבוזבות, ועצירת תכניות פיתוח בחוף הזה, שנותר זנוח, זועק לשמיים. זה לא טבע במיטבו, ובוודאי לא מקום שאפשר להתרווח ולהנות ממים ושמש, כמו שהתכוונו המתכננים.
כמי שעיסוקו בביולוגיה ימית, והתמקדותו בנושא סביבת החיים הטבעית של החוף הרדוד, צורם לי שבעתיים שמתעלמים מהמערכת הטבעית - מערכת הגאות והשפל – שבמחיר לא גבוה ניתן להפעילה כדי לאוורר ולקיים מערכת לגונרית עם צירקולציה ערה. בהמשך אראה כיצד אפשר לרתום את התנודות היומיות של הים כדי לעשות זאת. בעולם קיימות מערכות מורכבות המנצלות את כוחות הטבע, או לחילופין מגנות על חופים רדודים באמצעות הבנת כללי הגאות והשפל.
אני מניח, שמלומדי הנסיון שבינינו, לא ירצו להשקיע מליונים ברעיון שלא הוכח. אז אנא, עשו מדידות, הקימו פילוט ראשוני, ועשו כדי שנוכל להווכח אם רעיון זה אפשרי וישים, ואם כן לפתור את הבעייה. 
שימו לב למה שנכתב בעניין זה.  

מה כתבו על כךנקווה שהנושא ייבדק ביתר רצינות - זמן רב מדי אנו ממתינים